Etiketler

İnternet Günü

internet günü

İnternet Günü

Çocuk ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dâhilinde güvenle kullanmalarını destelemek ve onları netin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korumak amacıyla 1999 yılında Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan Güvenli İnternet Programı kapsamında 2004 senesinde INSAFE (European Safer web Network) ağı kurulmuştur. İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımı çerçevesinde bilinçlendirme faaliyetlerine öncülük etmesi için kurulan INSAFE bugün Avrupa’da toplam 31 ülkenin Güvenli İnternet Merkezinin koordinasyonunu oluşturan bir ağdır.

Ayrıca, INSAFE ağı tarafınca her yılın Şubat ayında organize edilen Güvenli İnternet Günü (GİG) 2004 yılından bu yana düzenlenmekte olup, bu yıl dünyada ortalama 130 ülkede kutlanacaktır. Ülkemizde, Güvenli İnternet Günü etkinlikleri İlk olarak 2010 yılında gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yılki Güvenli İnternet Günü de tüm dünyada ve Türkiye’de 6 Şubat 2018 tarihinde kutlanacaktır.

Bu kapsamda, bu yıl “Daha iyi bir İnternet seninle başlamış olacak: Değerlerine haiz çık!” teması ile çıkılan yolda bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda düzenlenen “Güvenli İnternet Günü Etkinlikleri” çeşitli faaliyetlerle 6 Şubat 2018 tarihinde bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda gerçekleştirilecektir.

Call Now Button
× Whatsapp